×

Протидія насильству

Зазвичай люди, які зазнають домашнього насильства, не розуміють, що зіткнулись із ним. У суспільстві існує думка, що насильством слід вважати лише фізичні вияви агресії.

Насильство – це будь-яка дія, спрямована на заподіяння шкоди іншій людині, фізичної чи психологічної. Воно може бути у формі побоїв, погроз, приниження, сексуального насильства та інших форм жорстокого поводження.

Існує багато форм протидії насильству:

  • Законодавчі заходи: Закони, що забороняють насильство та карають за його вчинення.
  • Профілактичні заходи: Програми та кампанії, спрямовані на підвищення обізнаності про проблему насильства та на формування ненасильницької культури.
  • Захисні заходи: Служби підтримки та допомоги постраждалим від насильства, такі як притулки, гарячі лінії, психологічна та юридична допомога.
  • Відновлювальні заходи: Програми, спрямовані на допомогу постраждалим від насильства у відновленні їхнього життя.

Кожен може зробити свій внесок у протидію насильству:

  • Не бути байдужим: Якщо ви стали свідком насильства, не мовчіть, зверніться за допомогою.
  • Підтримувати постраждалих: Будьте поруч з тими, хто постраждав від насильства, дайте їм зрозуміти, що вони не самотні.
  • Підвищувати обізнаність: Говоріть про проблему насильства, діліться інформацією з друзями та знайомими.
  • Підтримувати організації, які борються з насильством: Ви можете зробити пожертву або волонтерську допомогу.

Разом ми можемо зробити світ без насильства!

Якщо ви потребуєте консультації, боїтесь звертатись до поліції з даного питання чи з інших причин, то можете зателефонувати на номери гарячих ліній, де вам нададуть роз’яснення та консультування

Так що ж таке «домашнє насильство», згідно із законом?

Більшість людей і не підозрює, що насильство має безліч облич. Воно не тільки носить фізичний характер, але й може бути моральним, психологічним, економічним та сексуальним.

Згідно з законом домашнє насильство – це умисне систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство щодо колишнього чоловіка або чоловіка (чи дружини), або члена сім’ї, або близької людини, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого.

Психологічне насильство – форма домашнього насильства, де вас словесно ображають, погрожують, принижують, переслідують, залякують та роблять інші дії спрямовані на обмеження волевиявлення людини. До цього виду насилля також відносять переслідування, постійний контроль з боку кривдника, погрози. Якщо вас ігнорують чи дискримінують через ваші переконання, віросповідання, національну, расову належність чи походження, шантажують – все це є одним із проявів психологічного насильства.

Економічне насильство – форма домашнього насильства, де вас обмежують у доступі до ваших грошей чи забороняють використовувати кошти так, як ви бажаєте. До нього також слід віднести пошкодження вашого майна, перешкоджання в доступі до їжі, житла, майна, обмеження в можливості працевлаштування чи навчання, змушення до жебрацтва та шантажування.

Фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Сексуальне насильство – форма домашнього насильства, де присутні дії сексуального характеру, вчинені стосовно дорослої людини без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини. До цього також відноситься примушування до статевого акту з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості людини.

Найжахливішим є те, що майже кожна дитина в своєму житті стикається з випадками та проявами якогось з цих видів насильства. Найстрашніше те, що рамки домашнього насильства виходять за межі дому – і поширюють їх діти, які потерпають від насильства в сім’ї, скоюючи жорстокі вчинки по відношенню до своїх однолітків.

Як дівчата,   так   і   хлопці  підліткового   віку можуть переживати всі форми насильства та жорстокого поводження. Вони можуть траплятися як удома, так і у школі чи на вулиці, і можуть походити від членів сім’ї, так само як і від інших дорослих і підлітків, які можуть бути знайомі або незнайомі підліткові.