×

Як стати підприємцем

Багато школярів хочуть стати бізнесменами, але не знають, як здійснити свою мрію. Сподіваємося, що ця інформація  допоможе зробити вам перший крок.

Бізнесмен, підприємець – це більше, ніж професія. Для занять бізнесом більшою мірою необхідні здібності, базові властивості людини, такі як рішучість, схильність до ризику, розвинені вольові якості, готовність брати на себе відповідальність, стресостійкість, швидкість навчання, сприйняття усього нового, а також “softskills”: лідерські якості, комунікативні навички і уміння будувати стосунки з людьми.

Професійні навички часто лише визначають сферу заняття бізнесом. Підприємець – це людина-оркестр, який сам будує бізнес-систему, залучаючи до неї людей в процесі розподілу праці. При цьому, як правило, успішний бізнес базується на здібностях і компетенціях самого засновника бізнесу.

То ж як можна стати підприємцем? Бізнесменом можна стати різними способами, і універсальної інструкції не існує. Деякі бізнесмени не мають професійної освіти, але при цьому успішно самореалізуються.

Існує сухе визначення бізнесу: “Бізнес – підприємницька, комерційна чи будь-яка інша діяльність, що не може суперечити закону і спрямована на отримання прибутку”. Якби усе було так просто, то будь-який економіст міг би стати підприємцем. Але в реальності усе зовсім не так. Бажання заробити – це не та рушійна сила, яка створює бізнес. Якщо бізнес не здатний створювати цінності для людей, нічого працювати не буде. Бізнес – це система, для життя якої потрібні не лише гроші, але і люди, їх бажання творити, компетенції, енергія, воля. Тому місія бізнесу повинна надихати людей на створення цінностей. Кожен бізнес має свої унікальні бізнес-процеси, в ході яких гроші, устаткування і енергія людей перетворяться в цінності, затребувані на ринку. При цьому усі можливі ризики і відповідальність за невдачі лягають на організатора бізнесу.

Однозначну відповідь, куди йти вчитися, щоб стати підприємцем, дати складно. Проте, ми спробуємо скласти можливі сценарії здобуття освіти, яка максимально наблизить вас до мрії стати бізнесменом.

Освіта у сфері створення і управління бізнесом.

У деяких ВНЗ реалізуються програми, де студентів навчають створенню і управлінню бізнес-проектами в різних сферах. Існують програми із загальною спеціалізацією, наприклад, “Економіка підприємництва”, “Управління малим бізнесом”, “Цифрова економіка”, “Міжнародний бізнес і підприємництво”. У ВНЗ також є програми, які дають знання по управлінню бізнесом в конкретній сфері: “Лісовий бізнес”, “Готельний бізнес”, “Електронний бізнес”, “Транспортний бізнес і логістика”, “Ветеринарне підприємництво”, “Економіка і управління бізнесом у сфері торгівлі” та ін.

Але не забувайте, що бізнес – це не лише освіта, але і особистісні якості людини, його мотивація і зацікавленість в створенні своєї справи.

Профільна освіта, з якою буде пов’язаний бізнес.

Якщо у вас вже є ідея майбутнього бізнес-проекту, то вам слід здобути освіту в конкретній сфері, щоб втілити проект в життя. Сфери можуть бути самими різними, наприклад, бізнес може бути пов’язаний з інтернетом і медіа-ресурсами, з металургією, енергетикою і автомобільною промисловістю, з інформаційними технологіями тощо.

Кожен бізнесмен реалізує себе в певній сфері, тому треба зрозуміти, яка освіта стане основою для вашого професійного становлення. Хочете створити IT – стартап або додаток для смартфона? Вам стануть у нагоді програми навчання по математиці, інформаційним наукам і технологіям. Замислилися про створення власного ЗМІ? Ознайомтеся з програмами, які пов’язані з журналістикою і рекламою. Можливо, хочете відкрити мережу фітнес-клубів? Подивіться програми, пов’язані із спортом.

Тобто, Вашими майбутніми ресурсами при створенні бізнесу можуть стати знання, отримані в ході навчання по самих різних програмах.

Середня професійна освіта,  пов’язана з бізнесом.

Якщо ж Ви плануєте навчання в ліцеї та думаєте про створення своєї справи, то  освітньою базою для цього можуть стати спеціальності “Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних” (з вивченням основ бухгалтерського обліку), “Агент з постачання” (з вивченням основ торгівельних процесів та бухгалтерського обліку), «Оператор комп’ютерного набору» (з поглибленним вивченням програми 1С бухгалтерія та основ бухгалтерського обліку) тощо.

Ознайомлення з можливими варіантами – перший крок на шляху створення власного бізнесу. Розглянете усі можливості! Вам належить вирішити, який з них виберете Ви.

Якщо є сумніви, але є бажання, звертайтеся до найближчого центру зайнятості. Фахівці служби зайнятості ознайомлять вас з перспективними напрямками розвитку бізнесу в регіоні та  основами бізнес-планування.

Не забувайте також, що існують школи молодих підприємців, центри бізнес-освіти, відеоблоги бізнесменів, сайти про підприємництво і інші медіа-ресурси, які також введуть вас в курс справи і допоможуть придумати ідею майбутнього проекту.

               Про п’ять основних правил, які починаючим підприємцям просто необхідно враховувати на початковому етапі становлення, поговоримо наступного разу.